Balinalar ve Sanat
Muturların sırtında Karadeniz’e… PDF Bu içeriği arkadaşına gönder

IMG_5834Mutur, ÖKD Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayınızNisan ayı bir şenliktir. Göçmen kuşları, uyanan ayılarıyla bir yaşam şenliği… Biz nisanda sık sık Auke Körfezi’ndeydik. Burası Juneau’nun en çok güneş alan yeri. Güneş bu körfezi nasıl seviyor, bir görseniz. Geçen gün en güzel nerde parladığını da keşfettim; muturların sırtında!

Deniz kenarında suya dokunmadan duramam. Suyu, içindeki dostları selamlamalıyım. O gün de hemen elimi suya sokmuş ve yerimize dönmüştüm. Yüzümü tekrar okyanusa çevirmemle sırtlarını görmem bir oldu. Selamımı almışlardı demek! Hemen kıyıya koştum. Burada pek yüzemediğim için her fırsatta ayaklarımı da sokuyorum suya. Muturlarla aynı anda suda olma keyfini kaçırır mıyım? Parmaklarım dondu ama değdi. Ben sudayken onlar da biraz ötede beslendiler.

 
Balina Uykusu PDF Bu içeriği arkadaşına gönder
Yazar Özgür Keşaplı Didrickson   

Nefesini duyunca koştum... Araştırma kulübesinden kumsala. Bana çok uzun gelen bir süredir balinalarla karşılaşmamıştım. İyileştiren balinalar... O yüzden nefesini duyunca koştum. Güneydoğu Alaska'nın korunaklı koylarından birindeydik. Bir balinanın nefes alıp verişini duymamanın imkansız olduğu bir koyda. Araştırma kulübesinin olduğu yerde görüş alanım çok dardı. O yüzden kısa sürede uzaklaşmamasını dileyerek koştum.