Haberler ve Duyurular
Kanatlı Balina 1 yaşında! PDF Bu içeriği arkadaşına gönder

3keetDenizde yüzen 3 orkayı gösteren bu sandığı eşim Jno Didrickson yaptı. Jno'nun babaannesi Mable Didrickson 27 Mayıs 2011'de 100 yaşına girmişti. Grubumuzun doğduğu ay :) Ekim 2011'de kendisini ziyaret ettiğimizde üzerimde şimdi olduğu gibi ve sandıktaki Tlingit mavisine benzer bir tişört üzerinde yine Tlingit deseniyle bir orka balinası vardı. Babaannemiz artık bizimle değildi pek, kimin kim olduğunu karıştırıyordu, nerdeyse hiç konuşmuyordu ancak elini tuttuğumda gülümsemiş ve tişörtüme bakarak "nice" demişti! Kültürlerinde önemli yere sahip bu balinalara selam vermesinden çok etkilenmiştim. Ne yazık ki ocak ayında Mable aramızdan ayrıldı.

Grubumuz orkalar gibi birbirine sıkı sıkı bağlı bir grup insan tarafından kuruldu. Sizleri de yeni yaşımızla birlikte aramıza katılmaya, bizlerle yüzmeye çağırıyoruz. Sevgili babaannemiz Mable'in gücü, uzun ömrü bizimle olsun. Nice yıllara Kanatlı Balina!

www.kanatlıbalina.org

 
Cumhuriyet - Pazar Yazıları PDF Bu içeriği arkadaşına gönder

Kanatlı Balina grubumuzun kurucusu Özgür Keşaplı Didrickson, bir süre önce Cumhuriyet gazetesi’nin pazar yazıları sayfasında yazmaya başlamıştır. 2-3 hafta aralıklarla yayımlanan yazılarında Keşaplı, Alaska’nın ve ülkemizin yaban hayatına sıklıkla değiniyor. 22 Nisan 2012’de yayımlanan “ Muturların sırtında Karadeniz’e…” başlıklı son yazısını buradan okuyabilirsiniz.

 
Eddie Vedder'den okyanusa ve balinalara yeni bir selam! PDF Bu içeriği arkadaşına gönder

Dünyaca ünlü Amerikalı müzik grubu Pearl Jam üyelerinin doğaya olan bağlılıklarının, sevgi ve saygılarının izini tüm kariyerleri boyunca ve hem müziklerinde hem de eylemlerinde görmek mümkün. Pearl Jam'in okyanuslara olan tutkusu ise bambaşka! 1991 yılında çıkan ilk albümleri "Ten" de yer alan büyüleyici "Oceans / Okyanuslar" şarkısı okyanusa selam eden ilk şarkılarındandı. Geçen sene Meksika Körfezi felaketinden sonra da okyanuslara adadıkları bir internet sitesi açmışlardı ( http://www.pearljam.com/oceans/ ). Bu sitede, son albümleri "Backspacer" da yer alan "Amongst the Waves/ Dalgaların Arasında" şarkısı çocuklardan, yunuslara, albatroslardan sörf yapanlara kadar yaşamın her yanına, okyanusun dokunduğu her yaşama değinen çok hoş bir video ile yer alıyordu. Bu şarkının ABD satışlarından kazanılacak gelir Conservation International'ın (Uluslararası Koruma Derneği) denizel kampanyalarına bağışlanmıştı.

 
"Balinalar ve müzik" yazımız Bant dergisinde! PDF Bu içeriği arkadaşına gönder

Bant dergisinin Mayıs-Haziran 2011 tarihli 65. sayısında Kanatlı Balina sitesinin kurucusu Özgür Keşaplı Didrickson'un "Balinalar ve Müzik" isimli bir yazısı yayımlandı. Okyanus müzisyenlerinin ve onlara kulak verenlerin öyküsünü merak edenlere duyurulur.

Bant Dergisi Sayı 65