Eddie Vedder'den okyanusa ve balinalara yeni bir selam! PDF Bu içeriği arkadaşına gönder

Dünyaca ünlü Amerikalı müzik grubu Pearl Jam üyelerinin doğaya olan bağlılıklarının, sevgi ve saygılarının izini tüm kariyerleri boyunca ve hem müziklerinde hem de eylemlerinde görmek mümkün. Pearl Jam'in okyanuslara olan tutkusu ise bambaşka! 1991 yılında çıkan ilk albümleri "Ten" de yer alan büyüleyici "Oceans / Okyanuslar" şarkısı okyanusa selam eden ilk şarkılarındandı. Geçen sene Meksika Körfezi felaketinden sonra da okyanuslara adadıkları bir internet sitesi açmışlardı ( http://www.pearljam.com/oceans/ ). Bu sitede, son albümleri "Backspacer" da yer alan "Amongst the Waves/ Dalgaların Arasında" şarkısı çocuklardan, yunuslara, albatroslardan sörf yapanlara kadar yaşamın her yanına, okyanusun dokunduğu her yaşama değinen çok hoş bir video ile yer alıyordu. Bu şarkının ABD satışlarından kazanılacak gelir Conservation International'ın (Uluslararası Koruma Derneği) denizel kampanyalarına bağışlanmıştı.

Okyanusların alarm verdiği günümüzde Pearl Jam üyeleri okyanusu yeniden selamlamakta gecikmediler. Yazdığı şarkılarda sıklıkla "okyanus" kelimesinin geçtiği Pearl Jam solisti Eddie Vedder, mayıs sonunda çıkardığı yeni solo albümü "Ukulele Songs"da yer alan "Can't keep" şarkısına çektiği klip ve albüm kitapçığında yer alan fotoğraf ile okyanuslar yanında balinaları da yeniden selamlıyor :)

Bu albümün çıkışının Kanatlı Balina sitemizin ilk kez bir müzik dergisinde, Pearl Jam'in şarkılarından da sözeden "balinalar ve müzik" isimli yazımız vesilesi ile duyurulduğu bu günlere denk gelmiş olması bulutları dağıtan güneş yerine geçti. Yazımıza bilmeden de olsa selam eden Eddie Vedder'e ve bu vesile ile başta James Hakan Dedeoğlu olmak üzere Bant dergisi ekibine bize verdikleri destekten dolayı teşekkür ederiz. Balinalara selam eden diğer müzisyenleri de merak edenlere Bant dergisini Mayıs-Haziran sayısını almalarını öneririz.

Eddie Vedder'in "Can't keep" şarkısını aşağıdaki adresten izleyebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=4W0B-1iF6S4&feature=channel_video_title